Kiedy należy się urlop tacierzyński?

Opieka nad dzieckiem to nie lada wyzwanie, w szczególności jeśli jest ono małe, a rodzice są zatrudnieni w zakładzie pracy. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie w jaki sposób pogodzić opiekę nad maluchem z pracą zawodową. I faktycznie nie jest to łatwa kwestia, w zależności jaką pracę wykonujemy. Kiedy możemy pracować zdalnie, z domu to jeszcze nie jest wielki kłopot. Problemy zaczynają się, kiedy jesteśmy zmuszeni iść do pracy, a nie ma kto zająć się naszym dzieckiem. Na szczęście jest na to sposób, który reguluje kodeks pracy. W przypadku matek jest to urlop macierzyński i odpowiednio w przypadku ojców – tacierzyński. W dzisiejszych czasach już nie tylko matka zajmuje się sprawami związanymi z dziećmi. Teraz to ojcowie mogą przejąć część obowiązków takich jak na przykład wzięcie urlopu w celu opieki nad dzieckiem. Aby jednak móc skorzystać z takiego urlopu musimy znać kilka kwestii.

Jakie warunki musi spełniać ojciec dziecka aby móc wziąć urlop tacierzyński?

W teorii wszystko brzmi pięknie, jednak nie każdy ojciec może przejść na urlop tacierzyński. Warto znać podstawowe wymogi, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać taki urlop, żeby później nie było niejasności lub problemów. Kiedy należy się urlop tacierzyński? Po pierwsze przysługuje on jedynie ojcom zatrudnionym na umowę o pracę. Drugą ważną kwestią jest to, że urlop ten moja wziąć ojcowie, którzy płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne regularnie przez okres 90 dni.

Jeśli tata zatrudniony jest na umowę o pracę lub umowę o dzieło to niestety wyklucza to jego możliwość skorzystania z tego urlopu. Chyba że opłacał on dobrowolne składki ubezpieczeniowe. Również tata, który prowadzi własną działalność gospodarczą może przejść na urlop tacierzyński. W praktyce urlop tacierzyński jest mocno powiązany z macierzyńskim, ponieważ to tak naprawdę nazwa potoczna niekorzystnego urlopu macierzyńskiego, którą to część przejmuje ojciec. Naturalnie aby otrzymać takie wolne ojciec zobligowany jest do złożenia wniosku w swoim zakładzie pracy dwa tygodnie przed planowanym urlopem.

Kiedy należy się urlop tacierzyński, a kiedy ojcowski?

Wielu ludzi myli urlop tacierzyński z ojcowskim, jednak w bardzo łatwy sposób można je rozróżnić. Otóż, urlop ojcowski też zaledwie dwa tygodnie i nie jest uzależniony od tego czy matka dziecka przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim czy nie. W porównaniu, urlop tacierzyński jest częścią urlopu macierzyńskiego i zależy wyłącznie od tego czy matka dziecka wyrazi zgodę na oddanie swojej części ojcu dziecka. Różnica między urlopem tacierzyński, a ojcowskim nie polega jedynie na ilości dni wolnych ale także na podzielności. Urlopu tacierzyńskiego pod żadnym pozorem nie wolno dzielić, trzeba wykorzystać go w całości.

Natomiast urlop ojcowski tata może sobie podzielić, na przykład wziąć tydzień wolnego i w następnym miesiącu również tydzień. Ważne, że jest to, że w przypadku urlopu tacierzyńskiego matka dziecka musi wrócić do pracy, natomiast podczas urlopu ojcowskiego tata może opiekować się dzieckiem razem z jego matką.

 

Autor: Janina Morawska

0 komentarzy

Dodaj komentarz