Jak przygotować się na poród?

Fizjologiczny poród siłami natury to niewyobrażalny wydatek energetyczny dla ciała kobiety. Pozwala on spalić nawet do 50 tysięcy kcal. Nie ma więc co się dziwić, że często poród siłami natury porównywany jest na przykład do przebiegnięcia maratonu.

Maraton wymaga właściwego przygotowania w postaci wielomiesięcznego treningu. Podobnie jest z wysiłkiem mającym związek ze sprowadzeniem dziecka na świat. To również wymaga wielomiesięcznego treningu i mamy na niego dziewięć miesięcy. Na szczęście istnieją pewne sposoby, które sprawią, że poród będzie dla kobiety nieco łatwiejszy. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ kiedy już dojdzie do porodu, po zastosowaniu pewnych trików okaże się to nie takie straszne jak wydawało się na początku. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie jak przygotować się na poród, jednak nie jest to wcale trudne, wystarczy zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Czym jest nauka oddychania?

Najistotniejszą rolę w czasie porodu, połogu, a także w okresie dalszego powrotu do aktywności stanowi prawidłowe opanowanie ćwiczeń oddechowych. Największy nacisk trzeba kłaść na odpowiednie ustawienie oraz aktywność przepony, a także umiejętność aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha.

Oddech przeponowy umożliwia najlepszą wentylację organizmu i dotlenienie wszystkich narządów. Kluczowa jest prawidłowa pozycja dolnych żeber. Niezbędna jest tu korekcja postawy tak, aby klatka żebrowa ustawiona była powyżej w stosunku do miednicy. Istotny jest także oddech torem brzusznym. Dochodzi tu do aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha – ćwiczenie go jest najbezpieczniejsze i zalecane jako pierwsze po porodzie.

Jak przygotować się na poród dzięki nauce parcia?

Parcie może być prowadzone przez położną że wstrzymywaniem oddechu albo spontanicznie bez niego. Natomiast pozycja musi być komfortowa dla rodzącej i może być także zmieniana w trakcie porodu.

Obecnie zaleca się opóźnienie fazy parcia aż do odczucia wyraźnego sygnału, a jest nim ucisk na dno miednicy lub potrzeba wypróżnienia się. To pozwala na skrócenie fazy aktywnego parcia, jednocześnie oszczędzając siły i zmniejszając poziom stresu u rodzącej kobiety.

Najlepsze co kobieta może zrobić to podążać za naturą. Wystarczą trzy lub cztery aktywne parcia trwające około siedem sekund na jeden skurcz. Okres ciąży to najlepszy czas na naukę aktywnego napinania mięśni brzucha przy pełnym rozluźnieniu mięśni dna miednicy i pośladków, czyli przygotowania ciała do parcia.

Co daje nam aktywność fizyczna w ciąży?

Według Towarzystw Ginekologicznych kobiety w ciąży powinny poświęcać ma aktywność fizyczna co najmniej 150 minut w tygodniu. Taka aktywność to same korzyści, między innymi to: obniżenie ciśnienia krwi, lepsza wentylacja płuc, mniejsze ryzyko bólów kręgosłupa i obrzęków nóg, podniesienie wydolności organizmu. Wskazane są codzienne spacery, wchodzenie po schodach, orbitrek, jak również rowerek stacjonarny. Naturalnie istnieją także przeciwwskazania do podejmowania aktywności fizycznej w ciąży, czyli na przykład wcześniejsze poronienie lub nadciśnienie tętnicze. Naturalnie przed rozpoczęciem jakiekolwiek aktywności fizycznej w ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

 

Autor: Katarzyna Kluczyk

0 komentarzy

Dodaj komentarz