Szkoła Rodzenia – czy warto się na nią zdecydować?

W dobie wszechobecnego Internetu, Szkoła Rodzenia wydaje się banalnym przeżytkiem. Tymczasem bardzo wiele kobiet, decydujących się na uczestnictwo w takich zajęciach, wychodzi z realną, praktyczną wiedzą, o którą ciężko na pierwszym lepszym forum. Dlatego Szkoły Rodzenia wciąż wydają się najrozsądniejszym krokiem, zwłaszcza dla przyszłych mam spodziewających się pierwszego dziecka.

Jakie korzyści przynosi uczęszczanie do Szkoły Rodzenia?

Zalet jest wiele. Pierwszą z nich jest świadomość, iż osoby pojawiające się na zajęciach są w dokładnie takim samym momencie życia. Posiadają te same obawy, towarzyszy im lęk przed nieznanym- nową, często nie do końca przewidzianą sytuacją. Wsparcie nawet obcej kobiety może okazać się kluczowe w pierwszych miesiącach macierzyństwa. Zawiązywane znajomości często przeradzają się w przyjaźnie na lata.

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość zdobycia, a przede wszystkim usystematyzowania konkretnej wiedzy. W Szkołach Rodzenia obecne są bowiem położne, a niekiedy nawet lekarki czy pielęgniarki, które na co dzień pracują z noworodkami. To bardzo istotne, gdyż praktyczne porady mogą okazać się zbawienne. Świadomość posiadania wiedzy przynosi również spokój, pozwala zachować ”trzeźwość umysłu” w awaryjnych sytuacjach.

Istotną korzyścią, z punktu widzenia przyszłych rodziców jest również możliwość wymiany doświadczeń, prowadzenia rozmów z partnerem, który w większości przypadków towarzyszy ukochanej w Szkole Rodzenia. Wspólne zgłębianie wiedzy dotyczącej pielęgnacji po porodzie, technik relaksacyjnych w trakcie czy wielu innych informacji zbliża i umacnia wiele związków.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając Szkołę Rodzenia?

Obecnie na rynku ofert takich zajęć jest wiele. Czasem ciężko wybrać najwłaściwszą opcję. Dobrym więc rozwiązaniem wydaje się poszukanie opinii o konkretnym miejscu, atmosferze panującej podczas spotkań. Równie ważna wydaje się lokalizacja i godziny, w których odbywa się Szkoła Rodzenia. Warto bowiem pamiętać, iż okres ciąży nie zawsze jest taki piękny i kolorowy. Może więc zdarzyć się złe samopoczucie, napady senności i choć ciężko to zaplanować z góry, dobrze wybierać pory, w których kobieta czuje się dobrze. Szkoda bowiem rezygnować z zajęć, przynoszących tak olbrzymie, obopólne korzyści.

A co w sytuacji, gdy nie ma możliwości skorzystania ze Szkoły Rodzenia?

Istnieją różne sytuacje, które mogą uniemożliwić udział w zajęciach w Szkole Rodzenia. Nie warto jednak rezygnować ze wszystkiego. Można bowiem zdecydować się na zajęcia indywidualne, prowadzone w domu czy wybranej przez kobietę lokalizacji. Istnieje przynajmniej kilka koncepcji, pozwalających przyszłym mamom na przygotowanie się do macierzyństwa. Ich wybór jest jednak kwestią indywidualną. Macierzyństwo jest bardzo specyficznym, ale pięknym okresem. Właściwe przygotowanie się do niego powinno być priorytetem. Komfort psychiczny kobiety jest podstawą dobrego samopoczucia.

Post Author: admin

1 thought on “Szkoła Rodzenia – czy warto się na nią zdecydować?

    A WordPress Commenter

    (10 lipca, 2020 - 10:37 am)

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *