Na czym polega właściwa pielęgnacja noworodka? Krótki poradnik dla „świeżo upieczonych” rodziców.

Noworodek

Skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna. Dlatego normą jest występowanie delikatnych przebarwień, nadmiernej suchości czy czerwonych krostek. W wielu przypadkach pojawia się również alergia, gdyż naskórek maluszka nie ma jeszcze właściwej bariery ochronnej. Dlatego tak kluczowym zagadnieniem, które powinno zostać opanowane do perfekcji przez przyszłych rodziców, jest właściwa pielęgnacja noworodka.

Podstawą pielęgnacji – regularność kąpieli.

Kąpiele należą do podstawowych czynności, umożliwiających zapewnienie właściwej ochrony skóry noworodka i niemowlaka. Specjaliści zgodnie potwierdzają, iż czynności pielęgnacyjne w tym zakresie powinny mieć miejsce raz na dwa dni. Zbyt częste kąpiele mogą bowiem naruszyć naturalny film naskórka, będący barierą przez szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Istotne, aby woda w wanience nie była ani za ciepła, ani za zimna. Najlepiej więc stosować termometr kąpielowy, często dołączany do zestawów.

Specjalistyczne kosmetyki do kąpieli dla noworodka.

Obecnie na polskim rynku istnieje wiele produktów dedykowanych delikatnej skórze niemowlaków. Noszą one nazwę emolientów, dostępnych w aptekach i dobrych drogeriach. Ich podstawową zaletą jest różnorodność – część z nich można dolewać do wody w wanience, inne wcierane są bezpośrednio w skórę. Och regularne zastosowanie wpływa na odbudowę płaszcza hydrolipidowego. Większość z takich rozwiązań posiada również atest Instytutu Matki i Dziecka.

Pielęgnacja naskórka po kąpieli.

Duże znaczenie, poza samą kąpielą ma pielęgnacja skóry dziecka, mająca miejsce po jej zakończeniu. Tu najlepiej sprawdzają się preparaty silnie natłuszczające, pozwalające na ochronę przed podrażnieniami. Młodym rodzicom poleca się stosowanie także kosmetyków zapobiegających odparzeniom. Niezależnie od wyboru marki czy konkretnego produktu, w codziennej ochronie skory noworodka liczy się systematyczność. Tylko ona jest w stanie niwelować ryzyko związane z alergiami czy innymi schorzeniami, dotykającymi maluszków na początkowym etapie życia.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *