Jak radzić sobie z lękiem przed porodem?

Lęk przed porodem towarzyszy wielu przyszłym mamom. Jest to zupełnie normalne i zrozumiałe, ponieważ poród należy do trudnych i stresujących doświadczeń. Obawa przed porodem nie powinna jednak dominować nad radością z narodzin dziecka, dlatego warto zrobić wszystko, aby poradzić sobie z tym uczuciem. W naszym artykule znajdziesz krótki poradnik dla kobiet cierpiących na lęk przed porodem.

Skąd się bierze lęk przed porodem?

Lęk przed porodem dotyczy wielu przyszłych mam. Jest to zupełnie normalne, ponieważ poród nie należy do najłatwiejszych zadań. Strach przed porodem może mieć różne przyczyny. Możemy tutaj wyróżnić przede wszystkim:

Lęk przed bólem porodowym

Przyszła mama może obawiać się bólu oraz zmian w ciele, które towarzyszą ciąży i porodowi, a także nieprzewidywalności samego procesu porodu. Wiele kobiet ma obawy związane z tym, co dzieje się podczas porodu (skurcze, pęknięcie krocza itd.).

Czynniki emocjonalne

To czynniki powiązane z emocjami i myślami przyszłej mamy. Często kobiety obawiają się, że nie będą w stanie poradzić sobie z bólem czy też będą miały problemy z oddychaniem podczas porodu. Lęk może również dotyczyć kwestii związanych z opieką nad dzieckiem.

Czynniki społeczne

Czynniki społeczne to takie, które wynikają z naszego otoczenia, kultury i społeczeństwa, w którym żyjemy. Wiele kobiet odczuwa presję społeczną, aby dostosować się do standardów i oczekiwań dotyczących porodu (np. poród naturalny, poród bez znieczulenia czy poród w domu).

Lęk przed porodem – jak sobie pomóc?

Lęk przed porodem może objawiać się bezsennością, niepokojem, przyspieszonym biciem serca, a nawet atakami paniki. Warto wiedzieć, że istnieją pewne sposoby na radzenie sobie z lękiem przed porodem. Najlepiej zacząć od rozmowy z położną, która rozwieje Twoje wątpliwości i odpowie na pytania dotyczące porodu. Może również pomóc w wyborze najlepszej metody łagodzenia bólu porodowego. Warto także podjąć następujące kroki:

 • Zdobądź informacje na temat przebiegu porodu

Im więcej będziesz wiedziała na temat porodu, tym mniejszy będzie lęk przed nim. Przeczytaj książkę na temat porodu, obejrzyj filmy, porozmawiaj z kobietami, które mają już dzieci. Pamiętaj jednak, że każdy poród jest inny i może przebiegać w inny sposób.

 • Ćwicz techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, czy ćwiczenia oddechowe, mogą skutecznie pomóc w zmniejszeniu lęku przed porodem.

 • Znajdź wsparcie

Nie bój się szukać wsparcia. Porozmawiaj z partnerem, rodziną, przyjaciółmi czy położną. Jeśli potrzebujesz dodatkowej specjalistycznej pomocy, możesz skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty.

 • Skorzystaj z usług douli

Doula to osoba, która pomaga kobietom w ciąży i podczas porodu. Doula może nie tylko wspierać Cię podczas porodu, ale także podpowiedzieć, jakie ćwiczenia należy wykonywać przed porodem i jak najlepiej przygotować się do urodzenia dziecka.

 • Użyj metody hipnoporodu

Metoda hipnoporodu opiera się na technikach hipnozy oraz wizualizacji bólu i stresu związanego z porodem. Warto porozmawiać z położną, aby dowiedzieć się, czy będzie to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Lęk przed porodem to zupełnie normalny odruch, który nie powinien jednak przesłaniać radości z oczekiwania na dziecko. Warto w odpowiedni sposób przygotować się do porodu, porozmawiać na ten temat z położną i kobietami, które mają już dzieci. Świetnym rozwiązaniem jest też szukanie wsparcia u bliskich osób. Dobrze jest także zdobyć jak najwięcej informacji na temat porodu oraz stosować techniki relaksacyjne, które pomogą Ci zmniejszyć stres.

 

Autor: Katarzyna Kluczyk

 

Post Author: Dawid

0 thoughts on “Jak radzić sobie z lękiem przed porodem?

  aneczka

  (30 kwietnia, 2023 - 2:33 pm)

  No ja pamiętam, że bardzo się bałam ale szybko to potrwało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *