Ile dziecko powinno spać?

Sen to naturalny cykl aktywności umysłowej i fizycznej oraz odpoczynku. Jest ważnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Śpimy nawet przez jedną trzecią naszego życia. Podczas snu ciało regeneruje się, a mózg przetwarza i zapamiętuje informacje. Sen jest niezwykle ważny dla dzieci, ponieważ przynosi wiele korzyści dla ich rozwoju i zdrowia.

Potrzeby dzieci w zakresie snu — higiena snu

Dzieci w wieku od 0 do 2 lat mają różne potrzeby związane ze snem, ale wymagania dotyczące snu pozostają takie same. Ważne jest, aby od urodzenia przestrzegać zasad higieny snu. Dzieci powinny spać w spokojnym otoczeniu. Takie środowisko sprzyja stopniowemu ustalaniu się rytmu snu i czuwania oraz dojrzewaniu snu. Czas trwania snu dziecka jest bardzo zróżnicowany od urodzenia do drugiego roku życia; w trzecim roku życia sen jest już prawie dojrzały. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać i uwzględniać ewolucję ich rytmów sen-budzenie, aby dziecko mogło czerpać korzyści z rozwoju i optymalnego wzrostu.

Harmonogramy snu dla dzieci w zależności od wieku

Zalecany czas trwania snu zależy od wieku i wielu innych czynników. Dokładny harmonogram snu jest trudny do określenia.

Czas trwania snu u dzieci jest różny i zależy głównie od wieku dziecka:

 • Noworodki (0-3 miesiące): czas trwania snu skraca się do 14-17 godzin na dobę (wcześniej 12-18 godzin).
 • Niemowlęta (4-11 miesięcy): czas snu trwa do 12-15 godzin.
 • Maluch (1-2 lata): czas snu do 11-14 godzin.
 • Dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat): czas snu trwa do 10-13 godzin.
 • Dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat): czas snu trwa do 9-11 godzin (poprzednio 10-11 godzin).
 • Młodzież (14-17 lat): długość snu trwa do 8-10 godzin.

Dlaczego sen jest ważny dla zdrowia dzieci?

Podczas snu dzieci rosną i rozwijają się, ich mózg przetwarza informacje z całego dnia i pomaga wzmocnić pamięć. Ponadto podczas snu organizm dziecka odpoczywa i regeneruje się, co pomaga utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jakie są negatywne konsekwencje braku snu u dzieci?

Niedobór snu u dzieci może mieć szereg negatywnych konsekwencji, zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Krótkoterminowe konsekwencje braku snu u dzieci obejmują: zmniejszenie koncentracji i rozpiętości uwagi, wyników w nauce, zdolności poznawczych i wydajności w szkole i pracy. Zwiększone ryzyko wypadków i urazów. Zaburzenia emocjonalne i psychiczne. Zwiększone ryzyko chorób serca, cukrzycy i otyłości i wiele innych zdrowotnych skutków niedoboru snu.

Dobre nawyki dotyczące snu u dzieci

Dobre nawyki dotyczące snu u dzieci są kluczowe dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

 • Kładź dziecko do łóżka regularnie i budź o stałej porze — powinno to odpowiadać wiekowi dziecka i jego potrzebom w zakresie snu.
 • Stwórz spokojne środowisko odpowiednie do snu.

Należy pamiętać, że zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dzieci, dlatego ważne jest, aby zaszczepić dobre nawyki dotyczące snu od najmłodszych lat. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że dzieci otrzymują odpowiednią ilość snu każdej nocy, w zależności od ich wieku.

 

Autor: Katarzyna Kluczyk

Post Author: Dawid

0 thoughts on “Ile dziecko powinno spać?

  anulka

  (7 kwietnia, 2023 - 1:01 pm)

  Różnie jest i prawda jest tak, że wiele zależy od dziecka i tyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *