Kiedy rozwinąć dietę niemowlaka o możliwość podawania mięsa?

Większość rodziców jest świadoma tego, że z czasem należy urozmaicić dietę niemowlaka a tym samym wprowadzić inne produkty spożywcze, w tym chociażby mięso, które jest bogate między innymi w żelazo. Ciężko jednoznacznie określić, jaki gatunek mięsa będzie najbardziej odpowiedni, a tym samym już od 6 miesięcy można próbować je podawać w określonej formie oraz postaci, jednym z powodów jest właśnie wspomniane żelazo. Jest ono nie tylko łatwo przyswajane przez organizm, ale jednocześnie wpływa korzystnie na prawidłowy oraz odpowiedni wzrost dziecka, w momencie, gdy jego organizm traci zapasy żelaza, które miało okazję posiadać jeszcze z życia płodowego. Dlatego 6 miesiąc, to tak naprawdę optymalna pora, aby zacząć karmić nasze dziecko, w wartościowy sposób pamiętając o zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Oczywiście na samym początku, należy podawać nie więcej niż około 10 gramów mięsa, dodatkowo w adekwatnej formie i postaci, co to takiego oznacza? Sprawdzonym sposobem na pierwsze mięso u niemowlaka, pozostaje nic innego, jak gotowanie je oddzielnie, a potem przygotowanie wywaru i miksowanie go bezpośrednio z warzywami. Dzięki temu mięso dla niemowlaka będzie nie tylko łatwiejsze dla niego w spożyciu, ale też trawieniu nie powodując żadnych niepotrzebnych oraz zbędnych problemów.

Jakie mięso podawać niemowlakowi?

Pewnie, że dosyć często pojawia się pytanie dotyczące tego, jakie mięso dla niemowlaka podawać? Czy zawsze pierwsze mięso, musi zaliczać się do konkretnego lub danego gatunku? Najważniejsze, aby było ono świeże, dodatkowo co oczywiste mięso dla niemowlaka musi charakteryzować się wysoką jakością, zwracajmy też uwagę na zawartość tłuszczu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy mięso dla niemowlaka musi być, nawiązywać do konkretnego gatunku, kura czy kaczka, gęś, jagnięcina i wołowina a tym bardziej mięso z królika, to coś, co można w tym zakresie wykorzystać. Wielu rodziców zastanawia się również, czy jako pierwsze mięso lub urozmaicenie diety naszego dziecka, mogą nam posłużyć podroby takie jak nerki, wątróbka czy serce. Zdania na ten temat są podzielone, gdyż pomimo że posiadają dużą ilość żelaza to na ich niekorzyść przemawia wysoka zawartość cholesterolu i tłuszczów nienasyconych. Z tego też powodu podobnie jak parówki oraz inne wędliny zaleca się ich wprowadzenie do menu, dopiero w granicach około 3 roku życia, choć też przy racjonalnym do tego tematu podejściu.

Najważniejsze, aby pierwsze mięso dla niemowlaka, stanowiło jedynie dodatek w kontekście jego dotychczasowego odżywiania, a nie było czymś, co go do jego jedzenia może w pewien sposób zniechęcić. Tutaj, jeżeli idzie o mięso dla niemowlaka, to wiele o sposobach oraz formach jego przygotowania, czasie kiedy można je uwzględnić w ramach odżywiania samego malucha, powie nam nasz lekarz. Nie należy obawiać się, że wprowadzenia mięsa dla niemowlaka, jest czymś, co może odbić się na jego zdrowiu, postarajmy się jednak zawsze znać pochodzenie mięsa oraz dokładnie sprawdzić jego ewentualną świeżość.

 

 

Autor: Janina Morawska

0 komentarzy

Dodaj komentarz