Co oznacza odbijanie u dziecka po jedzeniu?

Co zazwyczaj oznacza, odbijanie po jedzeniu u dzieci? Dlaczego jest ono wbrew temu, co się nam wydaje, czymś nader ważnym, o co niejednokrotnie musimy zadbać? Oczywiście odbijanie po jedzeniu, zwłaszcza u dzieci, a także niemowląt powinno być wręcz czynnością kończącą karmienie, tym bardziej i dzieci, jakie jedzą w sposób dosyć łapczywie, zaleca się też, aby trwało ono od 10 do 15 minut. Pewnie, że odbijanie po jedzeniu u dzieci, ma umożliwić ważną kwestię, a co za tym idzie uwolnić powietrze, jakiego nadmiar występuje u dziecka i było efektem połknięcia go w trakcie karmienia. Najlepszym momentem do tego, by dziecku się odbiło są te bezpośrednio związane z karmieniem jego piersią lub butelką, w drugim przypadku gdy zastosowanie znajduje mleko modyfikowane, choć też chwilę po jego jedzeniu.

Ważne jest także pamiętanie o tym by odbijanie po jedzeniu miało miejsce w trakcie przerw, jakie uwzględniamy podczas karmienia, większość dzieci nie obawia się tego, a wręcz przeciwnie odbiera w pozytywny sposób. Nie zapominajmy, iż duże znaczenie ma odbijanie po jedzeniu u dzieci, pomaga to nie tylko w jego karmieniu, ale też wpływa na bezproblemowy sen, dziecko nie męczy się z nadmiarem zbyt dużej ilości powietrza w swoim brzuszku. Sposób odbijania po jedzeniu u dzieci jest ogólnie znany, a więc jest to metoda opierająca się na położeniu noworodka na ramieniu, tak aby nie ulało się mu podczas takiego zabiegu, następnie przełożenie przez ramię do pozycji, gdy główka leży na nim. W tym momencie należy rozpocząć masaż lub delikatne poklepywanie po pleckach, czasem trwa to dosyć długo, zanim naszemu dziecku się odbije.

Czy wskazane jest odbijanie dziecka po jedzeniu?

Czy rzeczywiście wskazane jest odbijanie po jedzeniu naszego dziecka? Jak wspomniano oraz powiedziano powyżej, jest to czynność wręcz obowiązkowa, którą należy wykonywać nawet do 6-7 miesiąca życia naszego dziecka. Zwłaszcza w przypadku, gdy jest ono karmione mlekiem modyfikowanym, choć przy piersi jest również zalecane, z oczywistych do tego oraz wielu różnorodnych powodów. Jednym z najważniejszych, pozostaje ten odnoszący się do zbyt dużej ilości powietrza, które znajduje się w brzuszku dziecka i sprawia, że jest ono zbyt napięte. Odbijanie po jedzeniu u dzieci, może mieć także zastosowanie w innych przypadkach, a mianowicie łagodzi objawy sytuacji, kiedy doszło do ulania lub pojawienia się kolki, minimalizuje też ryzyko ich wystąpienia. Postarajmy się więc nie zapominać o tym, a co za tym idzie niech odbijanie po jedzeniu u dzieci, stanie się czymś, czego nie będziemy się bać, zrobić jako rodzic, niestety zdarzają się przypadki, kiedy bagatelizujemy taką konieczność i potrzebę. Może to jednak w przyszłości, doprowadzić do niepotrzebnych dolegliwości zdrowotnych, których poprzez odbijanie po jedzeniu u dzieci jesteśmy w stanie uniknąć. Niech więc zaprezentowana metoda, jedna z wielu, kiedy chodzi o odbijanie po jedzeniu u dzieci, znajdzie i w naszym przypadku oraz sytuacji swoiste zastosowanie, oraz pomoże mu zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

 

Autor: Janina Morawska

 

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz