Czy powinna nas martwić kolka u naszego dziecka?

Mało kiedy zdajemy sobie sprawę, iż kolki u dzieci pojawiają się już w okolicach 6. tygodnia życia, i niemal połowa z nich bezpośrednio ich dotyka, trudno jednoznacznie powiedzieć co powoduje kolki u dzieci, nie istnieje żadna odpowiedź na takie pytanie. Oczywiście zazwyczaj kojarzy się ona z tym, że dziecko nagle w nocy się przebudza a tym samym zaczyna płakać, dodatkowo pojawiają się inne objawy. Zaliczają się do nich mocno wzdęty brzuch dziecka, co powoduje ból i powstaje charakterystyczny jego wygląd, a więc okrągłej piłeczki, słychać również specyficzne przelewanie się w jelitach, i odchodzenie zdecydowanie za dużej ilości gazów. Pojawia się zielony stolec, a także dochodzi do rozwolnienia, co jest dodatkowym sygnałem dla nas, iż dziecko ma kolkę. Pewnie, że większość rodziców zbyt pochopnie reaguje na występowanie kolki u dzieci, choć jest to jak najbardziej uzasadnione, w końcu mamy pewne obawy, gdy idzie o ich zdrowie, z drugiej jednak strony kolki u dzieci nie powodują żadnych poważniejszych powikłań zdrowotnych.

Mówi się o nich, jako dolegliwościach, które mogą mieć miejsce także u zdrowych maluchów, nie da się też zminimalizować ryzyka ich występowania, gdyż jak powiedziano oraz wspomniano na samym początku, nie da się określić powodów, dla których się one pojawiają. Co więc powinniśmy zrobić, w momencie, gdy pojawią się kolki u dzieci? Mianowicie zdecydować się na zastosowanie kilku sprawdzonych metod, a co za tym idzie wykorzystać znane sposoby na kolkę które mogą skrócić czas jej występowania lub ograniczyć jej negatywne efekty.

Jakie są znane sposoby na kolkę?

Jakie więc są znane sposoby na kolkę? Pierwszym i chyba najbardziej popularnym, pozostaje masaż brzuszka, ale przy uwzględnieniu ciepłych dłoni, pozwala to bowiem pobudzić jelita do pracy lub wręcz ograniczyć zbyt duże napięcie mięśni. Relaksująco i odprężająco może też zadziałać, ciepła kąpiel dziecka, układanie go na boku podczas karmienia czy zastosowanie pro i prebiotyków lub symetykonu.

Pamiętajmy, iż nie istnieją żadne środki czy produkty lecznice, jakie są w tym przypadku pomocne, mogą one jeszcze bardziej zaszkodzić takiemu małemu dziecku, stawiamy więc nie tylko na sprawdzone, ale też znane od bardzo dawna sposoby na kolkę. Jednocześnie trzeba też zakładać sytuacje, kiedy kolki u dzieci są wynikiem braku tolerancji laktozy i nie oznacza to, konieczności rezygnowania z karmienia piersią. W takich przypadkach trwają one zazwyczaj od wspomnianego 6 tygodnia życia, nawet do 7. miesiąca i trzeba zakładać zdejmowanie pierwszej porcji mleka, potem nic nie stoi na przeszkodzie, by własną piersią karmić dziecko.

Najważniejsze to reagować zawsze wtedy, gdy pojawiają się kolki u dzieci i nie dokładać im niepotrzebnego cierpienia, zwłaszcza jeżeli jesteśmy w stanie im pomóc. Jeżeli kolki u dzieci, występują zbyt często to podczas wizyty u lekarza, zapytajmy się co może być tego powodem, umożliwi nam to rozwiązanie jakichkolwiek wątpliwości, zwłaszcza gdy idzie o jego zdrowie lub poszczególne choroby.

 

Autor: Janina Morawska

 

Dodaj komentarz