Kiedy niemowlakowi można podać owoce?

Nurtuje cię kwestia dotycząca tego, które pierwsze owoce dla niemowlaka nie tylko należy wybrać, ale też, w jakiej formie je bezpośrednio podawać? Oczywiście jest to pytanie, które u rodziców nie tylko pojawia się dosyć często, ale wręcz boimy się z pewnych powodów urozmaicać z czasem dietę naszego dziecka, co nie jest akurat dobrym nastawieniem i trzeba być tego świadomym. Warto tutaj dodać, że zazwyczaj owoce są jednym z pierwszych produktów, które wzbogacają dietę u dziecka, można je zastosować już w 4 miesiącu życia, choć ich smak poznają dopiero w 6, i zaleca się ich podawanie dopiero po warzywach. Jest to spowodowane tym, że lepszym rozwiązaniem jest przyswojenie wręcz wytrawnych smaków, które charakteryzują warzywa od słodkich, jakie cechują owoce.

Najpierw warto podawać takie owoce, a raczej ich odpowiednią formę jak jabłka, morele, gruszki, brzoskwinie, a więc te jakie zaliczają się do lokalnych, to dziecko może poznać już w okolicach 4 miesięcy życia. W trakcie 8 miesiąca, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiły się truskawki, jeżyny, czereśnie, wiśnie, a nawet owoce egzotyczne jak kiwi oraz banany. Jeżeli nasze dziecko będzie w okolicach roku, to można pomyśleć o śliwkach, pomarańczy, kiwi czy mandarynkach oraz wielu innych owocach egzotycznych, pamiętajmy, aby pierwsze owoce dla niemowlaka były też przygotowane w odpowiedni dla nich sposób.

W jakiej formie podawać owoce niemowlakowi?

Dosyć poważnym dylematem, jeśli idzie o pierwsze owoce dla niemowlaka jest zawsze to, w jakiej formie oraz postaci należy je podawać, tutaj mamy kilka sprawdzonych rozwiązać, czy też możliwości. Pierwszą z nich pozostaje mus, jaki jest najbardziej popularny co chyba nie stanowi żadnego zaskoczenia, a jego przyrządzenie nie wymaga od nas żadnej skomplikowanej wiedzy, ważne, aby jego konsystencja była przyswajalna przez dziecko. Dużym zainteresowaniem cieszą się też soki dla dziecka, jakie również możemy przygotować we własnym zakresie, choć znacznie lepiej sprawdzają się tutaj koktajle. Postarajmy się jednak zawsze bilansować owoce, pod kątem nie tylko ich odmiany, ale też jak wspomniano powyżej okresu, kiedy ich zastosowaniu w diecie u niemowlaka ma uzasadnione powody.

Dodatkowo pierwsze owoce dla niemowlaka, staną się tymi, które mu nie zaszkodzą, a raczej zadbają o to, co najważniejsze, czyli dostarczenie niezbędnych wartości odżywczych, w tym różnorodnych witamin. Właśnie dlatego w diecie dziecka, powinny się one pojawić, gdyż często pojawia się problem ich niedoboru, nie ma szans by wystarczyło samo mleko matki lub modyfikowane odżywianie. Podając pierwsze owoce dla niemowlaka, sprawdzajmy też, czy nie dochodzi do pierwszych objawów alergii, lub jak ono reaguje na ich smak, w ten sposób poznamy, które mu najbardziej odpowiadają, a to też jest dosyć ważne. Warto więc zdawać sobie sprawę, jak takie owoce mogą nie tylko urozmaicić, ale przede wszystkim wzbogacić dietę u niemowlaka, zadbać czy zapewnić mu źródło witamin, a także innych niezbędnych i potrzebnych do prawidłowego rozwoju wartości odżywczych.

 

Autor: Katarzyna Kluczyk

 

Post Author: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *