Zachęcanie dziecka do raczkowania: znaczenie raczkowania

Większość dzieci zaczyna raczkować około 5-11 miesiąca życia. To szybciej niż można by się spodziewać. Dlaczego tak to jest? Ano dlatego, że raczkowanie jest naturalną czynnością rozwoju dziecka. Kiedy dziecko zaczyna raczkować, może poznawać otoczenie i stać się bardziej niezależne. Chociaż może to zająć trochę czasu i cierpliwości, większość rodziców zauważa, że umiejętności raczkowania ich dziecka poprawiają się z czasem.

Znaczenie raczkowania u dziecka

Raczkowanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, których uczą się dzieci. Znaczenie raczkowania jest ogromne w rozwoju każdego dziecka. Gdy Twoje dziecko nauczy się raczkować, będzie mogło samodzielnie poruszać się i poznawać otoczenie. Daje mu to możliwość rozwijania umiejętności społecznych i zdobywania pewności siebie. Raczkowanie jest również niezbędnym etapem chodzenia. Raczkowanie i chodzenie są bardzo ważne, chociaż dzieci nie mogą samodzielnie chodzić, dopóki nie osiągną wieku około 11 miesięcy. Oznacza to, że umiejętność raczkowania jest bardzo ważna, zanim dziecko zacznie chodzić.

Dziecko nie raczkuje? Kilka wskazówek, które pomogą dziecku nauczyć się raczkować

Chociaż raczkowanie to naturalna czynność to zdarza się, że czasem dziecko nie raczkuje i trzeba jemu pomoc w nauce raczkowania. Poniżej kilka wskazówek, gdy dziecko nie raczkuje:

  • Używaj zabawek do raczkowania
  • Zachęcaj dziecko do raczkowania w domu
  • Ćwiczenie raczkowania na miękkiej powierzchni
  • Podłożenie dywanika lub miękkiego dywanika pod dziecko pomaga mu ćwiczyć raczkowanie bez ranienia się.
  • Zachowaj harmonogram

Jak zachęcić dziecko do raczkowania

Pamiętaj, że może minąć trochę czasu, zanim dziecko nauczy się raczkować. Gdy dziecko nie raczkuje, to jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zachęcić dziecko do nauki raczkowania. Jeden z nich jest chwalenie dziecka, gdy zaczyna raczkować. Twoje dziecko poczuje się pewniej podczas raczkowania.

Naucz dziecko raczkować — ucz przez zabawę i motywuj smakołykami

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zachęcić dziecko do raczkowania, jest zabawa. Spraw, by Twój dom był przyjazny dla raczkowania, dodając elementy do raczkowania, takie jak:

  • zabawki do raczkowania,
  • baseny z piłeczkami,
  • maty do zabawy.

Możesz, zachęcając dziecko do czołgania się przez tunel do raczkowania. Pomoże to Twojemu maluchowi czołgać się czy raczkować w kierunku zabawek lub innych interesujących przedmiotów. Innym świetnym sposobem na sprawienie dziecku radości z raczkowania jest stosowanie smakołyków jako zachęty. Można to zrobić, umieszczając smakołyk na podłodze, które dziecko może złapać. To świetny sposób na zachęcenie do raczkowania, ponieważ nagradza dziecko.

Raczkowanie zapewnia dziecku ważne korzyści rozwojowe od samego początku

To pomaga im odkrywać otoczenie i znajdować wszystko wokół nich. Wzmacnia również ręce i ramiona oraz pomaga poprawić równowagę i koordynację, które są ważne dla długoterminowej eksploracji otaczającego Cię świata.

 

Autor: Michał Kowalczyk

 

 

Post Author: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *