Prowadzenie ciąży przez położną. Standard w Europie, ale czy możliwość w Polsce?

Położna w ciąży

W bardzo wielu krajach w Europie, prawidłowo przebiegająca ciąża fizjologiczna prowadzona jest nie przez lekarzy, a przez położne. Niektóre kobiety cenią sobie taką formę, która jest zdecydowanie wygodniejsza. Mało która pani jednak wie, iż również w Polsce istnieje możliwość, aby to wybrana położna mogła prowadzić i kontrolować przebieg ciąży. Co warto wiedzieć na ten temat?

Korzyści prowadzenia ciąży przez położną.

Jednym z krajów, w których ciąża fizjologiczna przebiegająca prawidłowo jest prowadzona przez położną jest Anglia. Bardzo wiele kobiet docenia taką możliwość, gdyż z ich punktu widzenia, opcja ta stanowi wygodę, komfort i wzbudza zaufanie oraz poczucie właściwej opieki rozpostartej nad ciężarną. To właśnie tam położne traktowane są również z goła inaczej niż w Polsce. Zalet wizyt położnych jest wiele. Przede wszystkim są one zwykle dłuższe niż w przypadku tradycyjnych przychodni ginekologicznych. Dużym atutem jest również fakt, iż takie spotkanie ma wiele walorów edukacyjnych. Wszelkie niejasności czy obawy konsultowane są bezpośrednio, co zdecydowanie zwiększa zaufanie oraz komfort kobiet w ciąży. Oczywiście prowadzenie przez położną nie eliminuje badań – wręcz przeciwnie, każdej ciężarnej przysługują trzy wizyty u ginekologa oraz wszelkie niezbędne badania, mające miejsce w przypadku klasycznie prowadzonej przez lekarza ciąży.

Czy w Polsce ciąża może być prowadzona przez położną a nie przez lekarza?

Niewiele kobiet w kraju orientuje się, iż taka opcja jest dostępna także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiele położnych decyduje się na prowadzenie ciąży swoich podopiecznych ze względu na ich potrzeby. Ciężarne są bowiem bardzo wymagające a nie każdą z nich stać na regularne wizyty w placówkach komercyjnych. W ramach opieki położnej istnieje jeden warunek – ciążą fizjologiczna musi przebiegać w 100% prawidłowo. Oczywiście, w przypadku komplikacji pojawiających się w późniejszych miesiącach, ciężarna nie pozostaje zdana sama na siebie. W razie potrzeby przeprowadzane są przez lekarza określone badania, mające na celu wyeliminowanie niebezpieczeństwa związanego z występowaniem chorób (jak np. cukrzyca ciążowa) czy utratą dziecka. Ponadto każda ciężarna, która zdecyduje się na wspomnianą powyżej opcję ma trzy obligatoryjne wizyty u ginekologa. Jest to więc rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo a jednocześnie olbrzymią wygodę dla pań w ciąży.

Które kobiety decydują się na prowadzenie ciąży przez położną?

Najczęściej opieka położnej w trakcie ciąży ma miejsce w przypadku pań, które chcą czuć się maksymalnie komfortowo i bezpiecznie. Taka możliwość pojawiła się na skutek potrzeb Polek, które przyzwyczajone do zagranicznych standardów, chciały mieć swobodę w trakcie niekiedy trudnego dla nich okresu. Wizyty położnej mają miejsce głównie w domu. Są więc rozwiązaniem w przypadku braku możliwości dojazdu do placówki medycznej. Nie bez powodu na taką opcję decydują się również ciężarne chcące rodzić w domu. Kilkumiesięczne spotkania z położną często skutkują zawiązaniem więzi, tak bardzo przydatnej podczas domowych porodów.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *